تعداد بازدید: 1

 

اصول تغذيه در فصل تابستان - روزنامه شرق

   
 

 

 

 

دکتر رضا آمری نیا: بالاخره انتظار به سر مي آيد و پس از خردادماه که همه اش اضطراب و امتحان و رفت و آمدهاي نهايي به مدرسه بود فصل تابستان فرا مي رسد. با آمدن اين فصل در انباري ها باز شده و وسايل بازي و تفريح کودکان که تا چند روز پيش در حبس بودند خارج مي شود. تورهاي مسافرتي فعال تر شده و شهرهاي مختلف آماده براي پذيرايي از مهمانان تابستاني مي شوند. آنچه لذت همه موارد مطرح شده را تضميني خواهد کرد يک تن سالم است و اين تن سالم با رعايت تغذيه مناسب بالاخص در اين فصل گرما که زمينه براي فساد مواد غذايي بسيار فراهم است محقق خواهد شد.

در فصل تابستان گرماي زياد، رطوبت بالا، افزايش بار کاري رستوران ها و فروشندگان مواد غذايي همه جزء عواملي هستند که احتمال فساد مواد غذايي و ميزان بيماري زايي آنها را بالا مي برند و بنابراين براي جلوگيري از مسموميت هاي غذايي، گرما زدگي و بسياري از مشکلات دستگاه گوارش بايستي رعايت اصول تغذيه اي مناسب را کرد تا اين فصل زيبا را به خوبي و خوشي و با لذت کامل سپري کنيم. هواي گرم و مرطوب يکي از عوامل مهم رشد باکتري هاي بيماري زا در مواد غذايي است که با رشد اين عوامل مواد خوراکي فاسد مي شوند. از طرفي افزايش ناگهاني مسافرت هاي کوچک و بزرگ و آشپزي هاي خارج از منزل يا استفاده از غذاهاي آماده يا رستوران هاي بين راهي مزيد بر علت شده و احتمال بيماري زايي مواد غذايي افزايش مي يابد. يخچال هاي رستوران ها به علت افزايش مراجعات بيش از پيش پر شده و خارج از ظرفيت کار مي کنند که نتيجه آن فساد مواد غذايي است. يک مورد بسيار مهم نيز عدم امکان شست وشوي خوراکي ها در مسافرت و پيک نيک ها است که راه را براي ورود ميکروب هاي بيماري زا هموار مي کند.

ممکن است به علت تعجيل در حرکت يا مدت تعطيلات در پخت مواد غذايي بي دقتي شود به گونه اي که برخي از خوراکي ها از جمله گوشت کامل پخته نشود که همين امر سبب فساد آن و افزايش احتمال مسموميت ها مي شود. بايد دقت کرد که هنگام پخت گوشت بالاخص به شکل کبابي قسمت هاي دروني آن نيز پخته شود و همانند بيرون، قسمت داخلي آن نيز قهوه اي رنگ شود و در صورت مشاهده قرمزي درون کباب بايستي در جهت پخت کامل آن اقدام مجدد شود.

يکي از مواد غذايي پرمصرف در مسافرت ها کنسروها است. استفاده از کنسروها در ايام گرم بايستي به دقت صورت گيرد چرا که فساد اين شکل بسته بندي از مواد غذايي بسيار خطرناک بوده و ممکن است ما را تا حد مرگ نيز پيش ببرد. وجود باکتري بسيار خطرناک به نام کلسترويوم بوتولينوم که سم مرگباري را توليد مي کند در کنسروها ثابت شده که در صورت مصرف اين سم فلج عضلات بدن از جمله عضلات تنفسي پيش مي آيد که فرد را به علت خفگي تا مرگ پيش مي برد. بنابراين قبل از مصرف هر نوع کنسروي بايد ابتدا آن را به دقت بررسي کرد و در صورت مشاهده برآمدگي يا فرورفتگي در سطح ظروف آن از مصرف آنها خودداري کرد. و کلاً و در هر شرايطي کنسروها را قبل از مصرف حدود 20 دقيقه جوشاند.

سبزيجات بالاخص نوع خام آنها احتمال آلودگي بسيار زيادي دارند بنابراين بايستي سعي شود در اين فصل حتي المقدور از استفاده اين گروه در مسافرت ها و پيک نيک ها به صورت خام، نشسته و ضدعفوني نشده پرهيز کرد.

با توجه به مراجعات بسيار زياد به رستوران ها ممکن است شست وشوي ظروف در اين مکان ها به دقت صورت نگيرد بنابراين توصيه مي شود در اين مواقع لوازم شخصي مثل قاشق، چنگال و ليوان خود را هميشه به همراه داشته باشيد. برخي از منابع آب در خارج شهرها از چاه هاي غيراستاندارد و منابع تصفيه نشده است بنابراين سعي شود در مسافرت ها از آب هاي معدني بهداشتي يا کولمن ها و فلاسک هاي شخصي براي حمل آب بهداشتي استفاده شود. مصرف آب در مسافرت بسيار مهم است چرا که يبوست يکي از عوارض مهم دستگاه گوارش در مسافرت هاست که با مصرف آب احتمال بروز آن کاهش مي يابد. در اين فصل بايستي سعي شود از حمل و نقل مواد غذايي فاسدشدني مثل خامه، شيريني هاي خامه اي، غذاهاي سرخ کرده، مايونز و موارد مشابه پرهيز کرد چرا که هواي گرم و رطوبت زياد امکان فساد آنها را افزايش مي دهد.

نکته بسيار مهم در حمل ونقل مواد غذايي اين است که هميشه بايستي غذاهاي پخته از غذاهاي خام جدا نگه داشته و حمل شود. به اين منظور پيشنهاد مي شود براي حمل و نقل مواد غذايي از کولمن هاي مخصوص استفاده شود. توجه کنيد که کولمن هاي آب از کولمن هاي ناقل مواد غذايي جدا باشد. شست وشوي مکرر دست ها با آب و صابون در طول سفر بالاخص قبل از پخت و مصرف غذا در پيشگيري از بيماري ها و مسموميت هاي غذايي بسيار موثر است.

لینک روزنامه: http://www.sharghnewspaper.ir/Released/86-04-02/293.htm#7022

   
   

معرفی این صفحه به دوستان

ایمیل فرستنده

 

نام فرستنده

     ایمیل گیرنده

 

  نام گیرنده

   
   
   
   
copyright © 2006 Parsdiet All rights reserved Design by P.P.D Group

برداشتن مطالب از این سایت با ذکر نام سایت مجاز می باشد