تعداد بازدید: 1

 

زندگي سبز با مصرف سبزيجات-روزنامه مردم سالاری

   
 

 

 

 

دکتر رضا آمری نيا: امروزه در مقالا ت مختلف مي خوانيد که مصرف سبزيجات و ميوه ها سبب کاهش بيماري هاي قلبي، فشار خون بالا ، چاقي، ديابت و سرطان مي شود اما در مورد نحوه  اثر اين موادغذايي و اينکه به چه طريق سبب کاهش اين همه بيماري مي شوند اطلا عاتي دريافت مي کنيد. در اين مقاله سعي خواهيم کرد در خصوص مکانيسم اثر اين گروه از مواد غذايي که اصطلا حا غذاهاي پرفيبر خوانده مي شوند اطلا عاتي را ارائه دهيم.
سبزيجات و ميوه ها با توجه به ترکيب پرفيبري که دارند، ساير مواد غذايي خورده شده را احاطه کرده و با کم کردن اثر آنزيم هاي گوارشي از جذب سريع مواد غذايي جلوگيري مي کنند.
در بدن انسان پديده اي به نام طوفان انسولين وجود دارد. در اين حالت مصرف  بيش از حد مواد قندي سبب  افزايش ناگهاني هورمون انسولين که وظيفه پائين آوردن قند خون را دارد، شده ودر حقيقت قند مصرف شده بلا فاصله سوخته شده و سريعا سطح خوني قند پايين مي آيد. بالا بودن سطح انسولين خون در درازمدت سبب حالتي به نام مقاومت به انسولين مي شود و اين همان چيزي است که در بيماران ديابتي چاق وجود دارد. اين وضعيت در صورت مصرف مواد غذايي پرفيبر همراه با قند ديده نمي شود چرا که سبزيجات و ميوه ها اولا با احاطه مواد غذايي جلوي اثر آنزيم هاي گوارشي را گرفته و قند موجود در مواد غذايي به آهستگي هضم و جذب مي شود و ثانيا با توجه به اينکه قند ميوه ها از نوع مرکب است نسبت به قندهاي ساده ديرتر هضم و جذب شده و در نهايت جلوي احساس زودهنگام سيري گرفته مي شود.
سبزيجات و ميوه ها حاوي ويتامين هاي A و C هستند. سبزيجات برگي و ساير انواع سبزيجات مثل گوجه فرنگي، فلفل دلمه اي و ميوه هاي گروه مرکبات و توت حاوي ويتامين C هستند و همچنين گروه ديگر از سبزيجات و ميوه ها چون اسفناج، هويج، گوجه فرنگي، طالبي، زرد آلو، شليل و هلو منبع سرشار از ويتامين A  هستند. تحقيقات اخير ارتباط اثرات ضدسرطاني اين دو ويتامين را قويا ثابت کرده است.
توصيه مي شود که سبزيجات به صورت خام مصرف شود چرا که حرارت باعث مي شود بسياري از مواد مغذي اين گروه از مواد غذايي مثل ويتامين ها از بين برود. بسياري از ويتامين ها در صورت حرارت دادن تجزيه شده و خواص اصلي خود را از دست مي دهند. سعي کنيد قبل از مصرف سبزي ها و ميوه ها حتما آنها را شسته و با محلول هاي مخصوص، ضدعفوني کنيد چرا که ممکن است سبزيجات و ميو ه هاي نشسته منشا بيماري هاي مختلف انگلي و ميکروبي باشند. اگر محلول هاي ضدعفوني دردسترس نبود  مي توانيد براي شست وشوي اين گروه از مواد غذايي از محلول آب نمک (به نسبت سه قاشق مرباخوري نمک در يک ليوان آب) به مدت 20 دقيقه استفاده کنيد.
با توجه به اينکه بسياري از ميوه ها در پوستشان داراي ترکيبات مفيدي براي بدن هستند سعي کنيد حتي المقدور ميوه ها را با پوست بخوريد به عنوان مثال ماده اي به نام پکتين در پوست سيب وجود دارد که خاصيت ضد سرطاني دارد. در اين جا بهتر است يادآور شوم که در پوست برخي از ميوه ها و گروهي از سبزيجات نارس، مواد حساسيت زايي مثل ساليسلا ت ها وجود دارد که در دراز مدت ممکن است سبب بيماري هاي مختلفي از جمله افسردگي شود.
اين مواد به طور طبيعي در پوست سيب نارس يا  گوجه فرنگي نارس و برخي دانه ها و به طور مصنوعي در داروي آسپرين وجود دارد و توصيه مي شود اين قبيل از ميوه ها و سبزيجات را که نام برده شده يا به صورت نارس مصرف نکرد يا اين که پوست اين گروه را ضخيم تر برداشته و مصرف کرد. براي پختن سبزيجات، آب کمتري مصرف کنيد چرا که ممکن است مواد مغذي آنها رقيق شده و در حين روند پخت  و پز از دست برود. نگهداري سبزيجات به صورت خشک شده يا فريز کردن آن نيز ممکن است باعث کاهش خواص مفيد آنها شود.
و بالا خره اين که سبزيجات و ميوه ها با توجه به فيبري که دارند در آن به صورت نامحلول و چسبناک در مي آيد، گوارش غذا را آهسته  ترمي کند و به شکم احساس پري بيشتري داده و در نهايت سرعت رد شدن غذا از روده ها را افزايش مي دهد و به همين علت در جلوگيري از يبوست بسيار موثر است.
لا زم به ذکر است طبق آخرين تحقيقات به عمل آمده سبزيجات با رقابت در جذب استروژن، باعث جلوگيري از سرطان سينه در خانمها مي شود. پس سبزي و ميوه بخوريم تا سلا مت خود را تضمين کنيم.
لينک مقاله در روزنامه:
http://www.mardomsalari.com/Template1/Article.aspx?AID=749#4950

   
   

معرفی این صفحه به دوستان

ایمیل فرستنده

 

نام فرستنده

     ایمیل گیرنده

 

  نام گیرنده

   
   
   
   
copyright © 2006 Parsdiet All rights reserved Design by P.P.D Group

برداشتن مطالب از این سایت با ذکر نام سایت مجاز می باشد