تعداد بازدید: 1

 

غذاهای آماده باعث بی‌خوابی می‌شود

   
 

 

 

 

یک متخصص تغذیه گفت: مصرف انواع دسرها، شیرینی‌‌های خشک یا تر، تنقلات بی ‌ارزش، نوشیدن بیش از حد قهوه، چای و فست‌ فودها می‌‌تواند، موجب سوء تغذیه و بی‌‌خوابی می‌شود.


سید ضیاءالدین مظهری گفت: مصرف نامتعادل و نابه‌جا از چربی‌‌ها به خصوص چربی‌‌های اشباع مثل فرآورده‌های گوشتی همبرگر، سوسیس، کالباس و کله پاچه می‌تواند، خواب شبانه را مختل کند.
وی گفت: مصرف انواع دسرها، شیرینی‌‌های خشک یا تر، تنقلات بی ‌ارزش، مصرف ناکافی آب و جایگزین کردن آن با انواع نوشابه‌های رنگی و گازدار و بی‌‌گاز، مصرف الکل، نوشیدن بیش از حد قهوه و چای با قند یا شکلات، شیرینی و از همه مهم تر، مصرف زیاد فست‌ فودها می‌‌تواند، موجب سوء تغذیه و بی ‌خوابی شود.

*خوردن غذای سنگین باعث بی‌خوابی می‌شود

این متخصص تغذیه افزود: زمان شام خوردن، مقدار و کیفیت غذا یکی از عوامل تأثیرگذار در بی‌‌خوابی و بدخوابی است. هرچه دیرتر شام خورده شود و فاصله شام خوردن تا خوابیدن کمتر باشد، ریتم خواب آشفته‌‌تر می‌شود. غذای سنگین هم خواب را دچار مشکل می‌‌کند.
مظهری گفت: کسانی که شب‌ها دیر می‌‌خوابند و دیر از خواب بیدار می‌شوند، از 2 طریق زیان می‌‌بینند، یکی زمان ترمیم، بازسازی و دوم اینکه در طول روز خسته هستند و امکان حرکت و فعالیت روزانه مناسب را از دست می‌دهند.

*مصرف بستنی، تنقلات، آجیل‌ شور، نوشابه‌ و قهوه باعث مشکلات گوارشی و کم‌خوابی می‌شود

وی افزود: توصیه می‌شود که افراد شام را حدود ساعت 8 شب بخورند و قبل از ساعت 11 شب نیز بخوابند تا خواب راحت‌تری داشته باشند. از خوردن بعضی مواد غذایی مانند کره گیاهی یا حیوانی، روغن‌های هیدوژنه‌، جامد و گوشت‌های سرخ شده قبل از خواب بپرهیزند.
این متخصص تغذیه گفت: بهتر است از خوردن بستنی، کیک، شیرینی، تنقلات، آجیل‌ شور، نوشابه‌ها، قهوه، چای و مواد غذایی حاوی مواد افزودنی‌ رنگ دهنده و طعم دهنده و نگهدارنده در ساعات شب پرهیز شود.

منبع: خبرگزاری غذا

   
   

معرفی این صفحه به دوستان

ایمیل فرستنده

 

نام فرستنده

     ایمیل گیرنده

 

  نام گیرنده

   
   
   
   
copyright © 2006 Parsdiet All rights reserved Design by P.P.D Group

برداشتن مطالب از این سایت با ذکر نام سایت مجاز می باشد