تعداد بازدید: 1

 

رازهای 100 ساله شدن

   
 

 

 

 

این صفحه را بخوان و بر عمر خود بیفزا
"الهی صد ساله بشی!" نمی ‌دانم شما هم دوست دارید استجابت این دعا که بیشتر افراد مسن در حق جوانان می ‌کنند شامل حال تان بشود یا نه! شاید هم تا به حال این موضوع را جدی نگرفته ‌اید که روزی کنار یک کیک بزرگ با 100 شمع در کنار نوه و نتیجه و ندیده‌های تان بنشینید و عکس یادگاری بیندازید چون باور نمی ‌کنید با این اوضاع و احوال روزگار آن قدرها عمر کنید! اما اگر دوست دارید راز طول عمر افرادی که 120 تا 130 سال عمر کرده ‌اند را بدانید بد نیست با ما همراه شوید.

رمز و راز طول عمر
1- هر روز سبزیجات و هفته ‌ای یک بار گوشت ترجیح دارد. مصرف مواد گیاهی، میوه و سبزیجات با کاهش بروز بیماری‌ های تحلیل برنده و سرطان همراه است. تخمین زده می‌ شود یک سوم تمام مبتلایان به سرطان به دلیل مصرف کم سبزیجات و میو‌ه‌جات در رژیم غذایی بیمار شده‌اند. عدم مصرف گوشت توصیه نمی‌ شود اما باید محدود باشد.

2- غذاهای حاضری را کنار گذاشته و تا می‌ توانید از مواد غذایی ساده، غیرکنسرو، غیرپردازش شده و بدون فرآیندهای شیمیایی استفاده کنید.

3- مصرف مواد مفید مثل زنجبیل را فراموش نکنید. زنجبیل جدای خواص دارویی به دلیل داشتن ماده‌ای به نام گرانیول، یک ماده بالقوه برای جنگ علیه سرطان است. مصرف چای زنجبیل به طور منظم توصیه می ‌شود. شلتوک یا پوسته برنج هم دارای 70 ماده آنتی‌ اکسیدان است و ویتامین E آن، ضد پیری شناخته شده است.

4- غذاهای دریایی فراموش نشوند.

5- از روغن‌های گیاهی و غیرحیوانی استفاده کنید و مصرف قارچ یادتان نرود.

6- تا حد ممکن از قند و شکر استفاده نکنید چون در بدن به صورت چربی تجمع کرده و احتمال سرطان و تضعیف سیستم ایمنی را افزایش می ‌دهد.

7- آب را فراموش نکنید چون برای تخلیه لنف و رساندن آب به سلول ‌ها ضروری است. در واقع باعث پیشگیری از تجمع مواد سمی زاید در بدن می ‌شود. سالم ‌ترین آب، آب فیلتر شده و تصفیه شده است. توجه کنید 75 درصد بیماری‌ های قلبی عروقی، 60 درصد سرطان ‌های زنان و 40 درصد سرطان ‌ها در مردان به رژیم غذایی وابسته است.

8- وزن خود را در حد مطلوب نگه ‌دارید. اضافه وزن و چاقی، سیستم قلبی عروقی را تحت فشار می ‌گذارد و خطر حمله قلبی، دیابت، سرطان و سایر بیماری ‌هایی که عمر را کوتاه می‌ کنند افزایش می ‌دهد.

9- رعایت بهداشت فردی، استفاده از هوای تازه، نور خورشید و چکاپ منظم سلامتی بسیار توصیه می ‌شود.

10- استراحت و خواب کافی بسیار موثر است، به خصوص خواب شبانه که باید 7 تا 8 ساعت بوده و در اوایل شب باشد. شب بیداری اصلا توصیه نمی ‌شود.

11- فعالیت بدنی داشته باشید. پیاده‌روی، شنا و ورزش منظم باعث تقویت ایمنی، کاهش وزن و کنترل استرس می‌ شود.

12- استرس و تنش خود را مدیریت کنید. استرس ریشه اصلی بیشتر بیماری‌ هایی است که طول عمر را کوتاه می‌ کنند.

13- محیط زندگی خود را سم ‌زدایی کنید چون محیط زندگی ما باعث آسیب بسیار زیادی به ما می ‌شود. باید آن را شناخت و سالم‌ سازی کرد. بهتر است از ترکیبات شیمیایی خطرناک دوری کرده، خطرات زیست محیطی شناسایی شده و سالم ‌سازی شوند.

14- یادگیری همیشه باید ادامه یابد. یاد گرفتن علوم، مهارت ‌ها و دانش تازه باعث فعال ماندن مغز می ‌شود. با یادگیری، سلول‌ های جدیدی در مغز ساخته می ‌شود و ارتباطات بین سلول‌ های عصبی تقویت می ‌شوند.

15- با سیگار و مواد مخدر تا آخر عمرتان خداحافظی کنید.

16- اجتماعی ‌تر شوید. ارتباط با مردم، رفتن و عضو شدن در انجمن‌ های مختلف اجتماعی و مذهبی، دوستیابی و روابط خانوادگی باعث از بین رفتن افسردگی و تقویت سیستم ایمنی می ‌شود و افزایش طول عمر را به همراه دارد.

17- افراد با طول عمر بالا معمولا دیدگاهی مثبت ‌گرا نسبت به زندگی دارند. شخصیت این افراد شاد و خوشبخت است. به همین دلیل می ‌توانند استرس را دور کنند و مکانیسم تطابقی آن ها با زندگی بسیار قوی است. این افراد اگر ازدواج کرده‌اند این ازدواج شاد و موفق بوده است و زندگی مشترک آن ها بادوام و شاد بوده است.

18- شغلی که انتخاب می ‌کنید باید با شرایط فردی و خصوصیات شما هم سو بوده و تنش مداوم روحی را به وجود نیاورد.

19- تحقیقات جدید نشان می ‌دهد داشتن باورهای مذهبی علاوه بر ایجاد راحتی و قدرت روحی برای افراد، در افزایش طول عمر هم موثر است. همچنین مراسم مذهبی مرکزی برای ایجاد شبکه‌ های اجتماعی است که به فرد احساس باارزش بودن می‌ دهد. باورهای مذهبی به دلیل ایجاد آرامش، رفع تنش و مثبت ‌گرایی در طول عمر نقش دارد.

آیا کلید در دست ژنتیک است؟
طول عمر به مجموعه عوامل و نه فقط یک عامل بستگی دارد. اما ماجرای ژن‌ ها به دلیل پیچیدگی و پُررمز و راز بودن بسیار مورد توجه عموم و دانشمندان قرار گرفته و وقتی پای اصلاح ژنتیکی به میان می ‌آید، این امید مطرح می ‌شود که شاید در آینده با این نوع اصلاحات، ژن‌ هایی داشته باشیم که طول عمر را افزایش دهند. در جدیدترین تحقیقات روی 5 ژن موثر در طول عمر و زندگی سالم، ارتباط یکی از این ژن ‌ها با طول عمر شناخته شد. در این تحقیق دو گروه از آقایان که اطلاعات سلامتی آنها از سال‌های 1991 تا 1993 جمع ‌آوری شده بود مورد بررسی قرار گرفتند. این تحقیق سال گذشته انجام شد و آقایانی که در این دو گروه بوده و تا سال 2007 زنده بودند ‌(حداقل 95 ساله) نیز به طور اختصاصی از نظر طول عمر بررسی شدند و با مردانی از گروه که فوت کرده بودند مقایسه شدند. در بررسی عوامل ژنتیکی، ژنی به نام FOXO3A توجه محققان را به خود کسب کرد. آنهایی که زنده بوده و سلامت بهتری داشتند همگی دارای این ژن بودند. محققان معتقدند بالای 50 درصد افزایش طول عمر با موارد ژنتیکی قابل توضیح و توجیه است. ژن مذکور در مسیر سیگنالینگ انسولین قرار داشته و ممکن است با نحوه پاسخگویی سلول ‌ها به استرس ارتباط داشته باشد.

آقایان بعد از 100 سالگی خوب عمر می ‌کنند!
در مورد این که آیا بین طول عمر زنان و مردان تفاوت وجود دارد باید گفت بله چون از نظر ساختار بدنی این دو جنس نسبت به فرآیند پیری پاسخی متفاوت می ‌دهند، ضمن اینکه پاسخ‌ های روان‌شناختی این دو جنس هم با هم متفاوت است و به همین دلایل پیری و طول عمر در این دو جنس کاملا تفاوت دارد. به طور کلی در همه جای دنیا طول عمر زنان بیشتر از مردان است. بعضی‌ ها معتقدند دلیل آن مواجهه آقایان با شرایط خطرناک محیطی و اجتماعی است و از نظر خطرات شغلی هم بیشتر در معرض هستند. بعضی دیگر بر این باورند که خانم ‌ها بیشتر مراقب سلامتی خود هستند و به همین دلیل مشکلات سلامتی آنها زودتر تشخیص داده می‌شود. از طرف دیگر در فرآیند پیری به دلیل یائسگی تغییرات بدن خانم‌‌ ها به افزایش سن، ناگهانی است اما در آقایان تدریجی صورت می‌ گیرد. هورمون ‌های جنسی زن و مرد متفاوت است و ممکن است در تفاوت طول عمر آنها نقش داشته باشد حتی در زنان و مردان که 100 سال به بالا عمر کرده‌اند هم تفاوت وجود دارد و 24 درصد مردان بالای صد سال به حداقل یک بیماری مربوط به پیری مبتلا هستند اما این میزان در زنان 43 درصد است. به همین دلیل اگر مرد و زن هر دو بالای 100 سال عمر کنند احتمال سالم بودن مردان بیشتر از زنان است. باید در این تفاوت ‌ها به موارد دقیق ‌تری هم اشاره کرد. احتمال ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب در مردان افسرده 3 برابر زنان است. خودکشی در مردان بیشتر از زنان است. مردها فقط وقتی به پزشک مراجعه م ی‌کنند که سلامت آن ها به طور جدی به خطر افتاده باشد و تازه باز هم تحت فشار زنان یا مادران شان به پزشک مراجعه می ‌کنند! البته آقایان نباید خود را باخته و یا ناراحت شوند چون یک خبرخوش هم برای شان وجود دارد: مسایلی که روی طول عمر آقایان تاثیر می‌ گذارند بیشتر قابل کنترل و بهبود هستند.

فرشته آل‌علی و دکتر محمدعلی تقی‌پور

   
   

معرفی این صفحه به دوستان

ایمیل فرستنده

 

نام فرستنده

     ایمیل گیرنده

 

  نام گیرنده

   
   
   
   
copyright © 2006 Parsdiet All rights reserved Design by P.P.D Group

برداشتن مطالب از این سایت با ذکر نام سایت مجاز می باشد