تعداد بازدید: 1

 

نوشیدنی های ورزشی مفیدند؟

   
 

 

 

 

این روزها در اکثر سوپرمارکت‌های شهر، آب‌معدنی‌هایی به چشم می‌خورند که روی آنها عبارت "آب معدنی ورزشی" نوشته شده است.

اما اینکه آیا این آب معدنی‌ها برای ورزشکاران کارآیی ویژه‌ای بیش از هر آب معدنی دیگری دارند، جای سوال است؟!


قبل از هر چیز باید بدانید که آب شرب دارای میزانی از املاح است که وجود آن برای جایگزینی آب از دست رفته ی بدن ضرورت دارد. اما ورزشکاران، به خصوص اگر فعالیت سخت بدنی بیش از 30 دقیقه داشته باشند (که به از دست رفتن بیش از 2 درصد آب بدن منجر شود)، علاوه بر املاح موجود در آب، به مقداری قند ساده (حدود 6 درصد) هم نیازمندند تا علاوه بر جایگزینی آب، امکان جبران ذخایر انرژی از دست رفته نیز فراهم شود.

لذا نوشیدنی‌های ورزشی باید حاوی مقادیر توصیه‌شده ی قند باشند و با این تعریف، آب‌معدنی‌های مذکور را نمی‌توان نوشیدنی ورزشی نامید.

توجه داشته باشید که قند نوشیدنی های ورزشی نباید از 8 درصد بیشتر باشد، زیرا وجود قند اضافی، زمان تخلیه معده به روده را افزایش می‌دهد و در نتیجه، جذب مایعات مصرف‌شده با تاخیر بیشتری صورت می‌گیرد. لذا ورزشکار با وجود مصرف مقادیر زیادی مایعات، از فایده آن بهره کافی را نمی‌برد.

به نظر می‌رسد با توجه به افزایش سالانه ی حجم بازار جهانی نوشیدنی‌های ورزشی که در حال حاضر نزدیک به 20 درصد است، از این پس، این‌گونه عناوین را در بازار نوشیدنی‌ها بیشتر شاهد خواهیم بود.

اگر تولید این‌گونه نوشیدنی‌ها بر پایه علم روز و مطالعات بومی نباشد، نمی‌توان به تاثیر ویژه آنها بر بازسازی ذخایر آب، انرژی و حتی عملکرد ورزشی ورزشکاران مطمئن بود و بنابراین نمی‌توان مصرف آن را به ورزشکاران توصیه کرد.

اغلب یک شربت آب‌لیموی ساده می‌تواند سودمندتر، ارزان‌تر و سالم‌تر از بسیاری نوشیدنی‌های ورزشی موجود در بازار باشد.

دکتر جواد فلاح - متخصص تغذیه ورزشی

   
   

معرفی این صفحه به دوستان

ایمیل فرستنده

 

نام فرستنده

     ایمیل گیرنده

 

  نام گیرنده

   
   
   
   
copyright © 2006 Parsdiet All rights reserved Design by P.P.D Group

برداشتن مطالب از این سایت با ذکر نام سایت مجاز می باشد