تعداد بازدید: 1

 

میان وعده ها در کودکان

   
 

 

 

 

یکی از سوالات رایج مادران بویژه برای فرزندانشان که از افزایش وزن رنج می برند آنست که باید از میان وعده های غذایی پرهیز نمایند یا نه؟ مطالعات نشان داده اند که دریافت دو تا سه میان وعده در طول روز برای کودکان هیچ زیانی  ندارد، بلکه  به حفظ قند خون آنها کمک می کند، جالب آن که اگر حجم کاری کودک در مدرسه زیاد باشد و یا کودک بسیار فعال باشد میان وعده های کوچک  در بهبود عملکرد ذهنی و فیزیکی او موثراست. همچنین در مورد کودکانی که کم وزن هستند و یا قادر به دریافت وعده های غذایی حجیم نیستند، میان وعده ها کمک می کنند تا کالری کافی را دریافت نمایند. زمانی که کودک کوچک است و در طول روز در کنار شماست ، دادن میان وعده ها به او کار دشواری نخواهد بود. مشکل بیشتر زمانی است که کودکان به سن مدرسه می رسند و خودشان میان وعده های مصرفی خود را انتخاب می کنند.در این جا با میان وعده هایی که روزانه خریداری می شوند و در اختیار کودکان قرار می گیرند و همچنین جایگزین های سالم آن آشنا خواهیم شد.

اما متاسفانه باید اذعان کرد که بسیاری از میان وعده های محبوب در میان کودکان، میزان بالایی چربی اشباع، سدیم و کالری دارند،‌ همچنین اغلب آنها حاوی افزودنی ها می باشند. شما بعنوان یک مادر در تهیه میان وعده ها برای کودکتان باید توجه داشته باشید که از  موادی غذایی به عنوان میان وعده ی کودک خود استفاده کنید که مواد مضر آن کمتر باشد؛ در ضمن  مطمئن شوید که کودکتان بیش از حد نیاز کالری دریافت نمی کند.

تا سنین نوجوانی، بیشتر اوقات والدین هستند که برای کودکان میان وعده خریداری می کنند. بنابراین ابتدا سعی کنید فقط آنچه که می خواهید کودکتان بخورد را خریداری کنید. خرید چیپس و پفک را تا جایی که میتوانید محدود نمایید و یا اصلا این گونه مواد را نخورید. یکی از میان وعده های مناسب  در رژیم غذایی کودکان مغز دانه ها  می باشد، این مواد غنی از اسیدهای چرب غیر اشباع، ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر می باشند. زمانی که مغزدانه ها بو داده می شوند، علاوه بر این که میزان مواد مغذی شان کاهش می یابد، سدیم بالایی نیز بدست می آورند و مجددا"دریافت آنها باید محدود گردد.

میان وعده های سالمتر برای کودکان:

در اینجا چند پیشنهاد برای میان وعده هایی مناسب در مدرسه، بیان می گردد:

ذرت بوداده: ذرت بو داده آماده زمانی که کم نمک باشند، میان وعده خوبی محسوب می شوند. شما می توانید ذرت بو داده را در منزل تهیه کنید تا چربی کمتری داشته باشد، و در ظروف در دار برای چند روز نگهداری نمایید.  
مغزدانه های پوست کنده وتازه: مخلوطی از این مغزدانه ها یک میان وعده سالم و مغزی برای کودک شماست.
میوه های خشک: امروزه این مواد بصورت بسته بندی در دسترس می باشند؛ اگرچه این مواد قند بالایی دارند اما حاوی مواد مغذی خوبی هستند و محتوای چربی و سدیم کمی دارند، همچنین نسبت به میان وعده های پرچرب و مطبوع رایج در بین کودکان،  کالری کمتری دارند .شما میتوانید خودتان نیز در منزل میوه خشک تهیه کرده و مورد استفاده قرار دهید.   
مویز وکشمش ها: شما میتوانید بسته های کوچک حاوی مخلوطی از مغز دانه های بدون نمک و کشمش را تهیه کرده و به عنوان میان وعده به کودک خود بدهید. . 
مخلوط های خانگی: گاهی اوقات می توانید، مخلوط متنوعی از مغز دانه ها  و   میوه های خشک (مانند مغز فندق، تخمه آفتابگردان و میوه های خشک شده ای مانند برگه زرد آلو، انجیر و...) را در منزل تهیه کنید و بجای چیپس و شکلات در اختیار بچه ها قرار دهید. این مواد، مواد مغذی بالایی دارند اما اسیدهای چرب اشباع و سدیم کمی دارند. همچنین چون سرشار از فیبر هستند و باید جویده شوند،‌ احساس سیری بیشتری ایجاد می کنند.
میوه ها: نه تنها تمامی میوه های تازه برای میان وعده مناسب می باشند، بلکه تکه های خشک شده این میوه ها مانند سیب نیز میان وعده خوبی می باشد.
دکتر سیده آمنه مجد

منابع:

Jennings Aet al. J Hum Nutr Diet.2011 Jun;24(3):245-59
Bowley NAet al, Matern ChildNutr.2007 Oct;3(4):281-91

 

   
   

معرفی این صفحه به دوستان

ایمیل فرستنده

 

نام فرستنده

     ایمیل گیرنده

 

  نام گیرنده

   
   
   
   
copyright © 2006 Parsdiet All rights reserved Design by P.P.D Group

برداشتن مطالب از این سایت با ذکر نام سایت مجاز می باشد